Górskie EDC

Organizer Maxpedition EDC Pocket

Górskie EDC

Sprzęt jaki zabieramy w góry, to sprawa indywidualna. Każdy według swoich potrzeb i upodobań, wrzuca do plecaka drobiazgi, które przydają się podczas wędrówki, odpoczynku w schronisku, czy sytuacji kryzysowej na szlaku. Uporządkowane w jednym organizerze, pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca oraz czasu, nie musimy bowiem ich szukać po kieszeniach plecaka, zastanawiając się, co gdzie zostało włożone. Moje górskie EDC tworzyło się stopniowo. Każda kolejna wyprawa to zdobywane doświadczenie oraz szereg różnych historii, które miały wpływ na ostateczną formę zestawu. Oczywiście ostateczną na tę chwilę. Zacznijmy jednak od początku.

Organizer Maxpedition EDC Pocket

Organizer Maxpedition EDC Pocket Organizer Maxpedition EDC Pocket Organizer Maxpedition EDC Pocket

Wybór odpowiedniego organizera wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą. Na rynku istnieje wiele firm, które proponują swoje rozwiązania. Trzeba się dobrze zastanowić, co będziemy w nim przenosić oraz w jaki sposób (luzem w plecaku, czy do niego przytroczonym). Odpowiedź na te pytania zdefiniuje nam wielkość oraz rodzaj organizera, który będzie optymalny dla naszych potrzeb.

Po dość długich rozważaniach zdecydowałem się na organizer firmy Maxpedition, model EDC.

Organizer został wykonany z Cordury 1000D pokrytej warstwą teflonu, odpornej na przecieranie, przenikanie wody, a także na zabrudzenia. Wymiary (12,7 x 17,7 x 1,9 cm) pozwalają zachować kompaktowe gabaryty, jednocześnie udostępniając sporo przestrzeni do zagospodarowania.

Po lewej stronie mamy do dyspozycji kieszeń oraz 3 elastyczne przegrody, na których naszyto 6 slotów na mniejsze przedmioty. Od góry znajduje się krótka taśma zakończona karabinkiem, do którego możemy wpiąć np. klucze. Prawa strona również posiada płaską kieszeń, jednak zamiast taśmy, mamy wszyte ucho z paracordu. Na 2 dużych przegrodach znajdują się 4 sloty średnich rozmiarów.

Z tyłu posiada naszyte ucho do przenoszenia oraz taśmy w systemie Molle. Za pomocą 3? pasków TacTie bez problemu przymocujemy organizer do paska czy plecaka.

Zastosowane rozwiązania pozwalają nam w sposób łatwy i przejrzysty uporządkować posiadany sprzęt. Przejdźmy teraz do sedna sprawy, czyli do tego, co w organizerze się znajduje.

Górskie EDC Lista przedmiotów:

 1. Notes Rite in the Rain 3×5
 2. Zapalniczka Bic na kamień
 3. Krzesiwo Exotac nanoSTRIKER
 4. Długopis Fisher Space Pen SM4B
 5. Ołówek
 6. Ostrzałka Fallkniven DC3
 7. Kompas Silva Ranger 3
 8. Taśma Naprawcza McNett TENACIOUS
 9. Chusteczki antybakteryjne
 10. Zapasowe baterie AA – 3 szt.
 11. Scyzoryk Victorinox Ranger
 12. Latarka EagleTac D25A2 Clicky
 13. Paracord
 14. Multitool Leatherman Wingman

Jak widać zebrało się tego całkiem sporo. Postaram się teraz przybliżyć niektóre z wymienionych przedmiotów i opisać je bardziej szczegółowo.

Notes Rite in the Rain 3×5

Notes Rite in the Rain Notes Rite in the Rain

Dość często zdarzają się sytuacje, że potrzebujemy pilnie coś zanotować, czy to adres, czy numer telefonu, czy jakąkolwiek inną informację. Notes Rite in the Rain nadaje się do tego idealnie, bowiem pozwala na pisanie nawet podczas deszczu i śniegu. Dzięki specjalnej powłoce papier nie wchłania wody. Niewielkie rozmiary pozwalają na bezproblemowe przenoszenie go w płaskiej kieszeni organizera.

– Rozmiar: 7,6 cm x 12,7 cm
– Waga: 0.06 kg
– Liczba kartek: 50

Zapalniczka Bic na kamień

Zapalniczka Bic Zapalniczka Bic

Zapalniczka to nasze podstawowe źródło ognia. W sytuacji awaryjnej, kiedy jesteśmy zmuszeni biwakować w terenie, lub gdy po prostu robimy ognisko, w miejscu do tego wyznaczonym. Wybrałem zapalniczkę gazową Bic, wersję Slim, ponieważ jest tania i dobra. Korpus wykonany z plastiku, osłona ze stali, generator iskry, to krzesiwo z kamieniem.

Technikalia:
– wymiary: 2,1 cm x 1,1 cm x 7,6 cm
– waga: 14 g

Krzesiwo Exotac nanoSTRIKER

Exotac nanoSTRIKER Exotac nanoSTRIKER Exotac nanoSTRIKER

NanoStriker  poprzez niewielkie wymiary i małą wagą idealnie nadaje się jako uzupełnienie wyposażania o awaryjne źródło ognia. Możliwość złożenia i schowania pręta w rękojeści, pozwala nam zabezpieczyć całość przed wilgocią oraz jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar krzesiwa na czas przechowywania w organizerze.

Kompaktowe wymiary powodują, że iskrownik to bardzo malutkie narzędzie. Potrzeba trochę wprawy, aby nauczyć się nim sprawnie operować. Na początku problemem jest też wyczucie odpowiedniego kąta, pod jakim należy przeciągać iskrownik po pręcie.

Garść technikaliów:
– teksturowany uchwyt wykonany z aluminium lotniczego 6061
– silikonowe uszczelki O-ring na każdym gwincie
– iskrownik z 4 stronami krzeszącymi, wykonany z węglika wolframu
– do 1000 użyć w zależności od techniki
– temperatura iskier 3000 Co
– wymienialny pręt krzesiwa
– waga: 19 g
– średnica: 1 cm
– długość złożonego: 8,6 cm
– długość rozłożonego: 10,6 cm
– długość iskrownika: 2,6 cm
– średnica pręta: 0,5 cm

Długopis Fisher Space Pen SM4B

Fisher Space Pen SM4B Fisher Space Pen SM4B

Długopis, który pisze w każdych warunkach. Niestraszny mu mróz, upał, deszcz, czy pozycja horyzontalna piszącego. Relacje z wypraw powstawać przecież muszą, niezależnie od sytuacji 😉

SM4B został wyposażony w wkład Fisher PR4 ciśnieniowy – czarny, średniej grubości linii.

Pasują do niego również wkłady z serii Cardridge SPR oraz  All-Weather Pen Refill.

Technikalia:
– przycisk wysuwający
– długość: 13,1 cm
– średnica: 0,9 cm
– waga: 19 g

Ołówek Bic Evolution z gumką

Ołówek Bic Evolution Ołówek Bic Evolution

Wkład w długopisie może się skończyć w najmniej oczekiwanym momencie. Do tego mając ?zboczenie zawodowe? polegające na szkicowaniu jakichkolwiek rysunków, tylko ołówkiem, nie sposób nie mieć jednego w swoim wyposażeniu. Ołówek bezdrzewny wykonany jest z żywicy syntetycznej, odpornej na złamania. Grafit, bardzo wytrzymały, zostawia dobrze widoczną kreskę. Ołówek jest miękki, pisze się nim bardzo płynnie. Doskonale się ostrzy i jest  bezproblemowy w użytkowaniu. Idealny w teren!

Ostrzałka Fallkniven DC3

Ostrzałka Fallkniven DC3 Ostrzałka Fallkniven DC3 Ostrzałka Fallkniven DC3

Dwustronna, diamentowo ? ceramiczna ostrzałka o wymiarach 7,5 x 2,5 x 0,6 cm.
– granulacja strony diamentowej: 25 mikronów
– strona ceramiczna: syntetyczny szafir – waga: 38g

Bardzo mała, ale jak najbardziej funkcjonalna osełka w teren. Jeśli potrafimy ostrzyć z ręki, bez problemu naostrzymy scyzoryk, ostrze multitoola czy nawet większy nóż. Stroną diamentową naprawimy niewielkie uszkodzenia krawędzi tnącej, czy bardziej stępione głownie. Ceramiką nadamy ostrość roboczą, w zupełności wystarczającą do zadań, jakim będą musiały sprostać nasze noże podczas wyprawy w góry.

Kompas Silva Ranger 3

Kompas Silva Ranger 3 Kompas Silva Ranger 3

Kompas jest niezbędny jeśli poruszamy się w terenie, gdzie nie ma oznakowanych szlaków, a trasę wyznaczamy sami. Umiejętność nawigacji pozwoli nam na spokojną wędrówkę, osiągnięcie zamierzonych celów i bezpieczny powrót.

Ranger to kompas płytkowy (nazywany także namiarowym, namapowym lub mapowym) o standardowej wielkości. W podstawie (płytce) zamontowano ruchomy limbus z podziałką w stopniach. Wewnątrz pierścienia umieszczono linie do dokładnego namiaru oraz podziałkę do wprowadzania poprawki na deklinację magnetyczną.

Technikalia:
– dwie skale do odczytu 1;50,000, 1;25,000
– szkło powiększające
– wymiary 10,6 cm x 5,3 cm
– waga 35 g

Taśma Naprawcza McNett TENACIOUS

McNett TENACIOUS McNett TENACIOUS

Ostre skały, wystające gałęzie, potknięcie w rakach i nieszczęście gotowe. Przetarcia i rozdarcia odzieży przeciwdeszczowej, uszkodzenia plecaka, śpiwora czy namiotu, nie należą do przyjemnych sytuacji. W warunkach terenowych, możemy sprawnie przeprowadzić naprawy za pomocą samoprzylepnej taśmy Tenacous. Jest to zabieg szybki i skuteczny. Taśma jest przezroczysta, dlatego tworzy praktycznie niewidoczną i stałą powłokę. Co najważniejsze, naprawdę działa i warto ją mieć przy sobie.

Opakowanie zawiera jedną rolkę taśmy o wymiarach 50 cm x 7,5 cm (375 cm2).

Chusteczki antybakteryjne

Chusteczki antybakteryjne Chusteczki antybakteryjne

Wyprawa w góry, to nie spacer po mieście. Człowiek się spoci, pobrudzi, czasem skaleczy. Chusteczki antybakteryjne są idealnym rozwiązaniem, kiedy chcemy w terenie wyczyścić i odświeżyć dłonie, np. przed posiłkiem.

W organizerze idealnie mieszczą się bardzo cienkie i pakowane pojedynczo chusteczki firmy Hygienic24. Sami decydujemy ile sztuk chcemy ze sobą zabrać.

Wymiary opakowania: 6,5 x 13 cm.

Scyzoryk Victorinox Ranger

Victorinox Ranger Victorinox Ranger Victorinox Ranger

Szwajcarski producent oferuje bardzo duży wybór scyzoryków, także każdy, bez większych problemów, powinien znaleźć odpowiedni model dla siebie. Uwzględniając swoje potrzeby oraz zadania jakim nasz scyzoryk będzie musiał sprostać, dobieramy jego wielkość oraz zestaw narzędzi. W moim przypadku ?scyzorykowym Graalem? okazał się Victorinox Ranger, który posiada 21 funkcji:

1. duże ostrze
2. małe ostrze
3. korkociąg
4. otwieracz do puszek z
5. – małym śrubokrętem 3 mm (także do wkrętów gwiazdkowych)
6. otwieracz do kapsli z
7. – śrubokrętem 6mm
8. – ostrzem do zdejmowania izolacji
9. szpikulec – szydło
10. kółko
11. pęseta
12. wykałaczka
13. nożyczki
14. hak wielofunkcyjny (do noszenia paczek)
15. piłka do drewna
16. pilniczek do paznokci z
17. – pilnikiem do metalu
18. – przyrządem do czyszczenia paznokci
19. – piłką do metalu
20. śrubokręt
21. przecinak

Dodatkowo scyzoryk otrzymał mini śrubokręt wkręcany w korkociąg oraz szpilkę.

Wymiary:
– długość scyzoryka: 9,1 cm
– długość ostrza: 6,0 cm
– szerokość (strona oprawy): 2,7 cm
– grubość (strona narzędzi): 2,3 cm
Waga: 120 g

Ranger, poprzez swoje kompaktowe wymiary, dobrze leży w dłoni i pracuje się nim bez zarzutu. Charakteryzuje się optymalnym doborem narzędzi, przez co trudno o zadania, z którymi by sobie nie poradził. Jak dla mnie, jest niezastąpionym kompanem podczas każdej górskiej wyprawy.

Latarka EagleTac D25A2 Clicky

EagleTac D25A2 Clicky EagleTac D25A2 Clicky EagleTac D25A2 Clicky

Nieduża latarka, jako uzupełnienie czołówki, jest bardzo praktycznym elementem wyposażenia. Przydaje się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy skupionego źródła światła. W pomieszczeniach bardzo użyteczny jest tryb świeczki, gdzie przy niewielkiej mocy (1lm), oświetlimy przestrzeń wokół siebie, nie przeszkadzając przy tym innym osobom. Przede wszystkim jednak, latarka ma służyć jako zapasowe źródło światła w razie problemów z czołówką.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze latarki było dla mnie źródło zasilania. Zdecydowałem się na uniwersalne i najbardziej powszechne ?paluszki AA? (R6), które kupimy w każdym kiosku i każdym schronisku.

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, wybór padł na latarkę EagleTac D25A2 Clicky z diodą XM-L2 T6 o neutralnej barwie światła. Zasilana 2 bateriami AA pozwala na wiele godzin pracy:
Moc światła:      405lm / 275lm / 30lm / 1lm
Czas pracy:         1.4h / 2.5h / 16h / 200h

D25A2 jest bardzo łatwa w obsłudze, włączanie, wyłączanie i zmiana trybów następuje przez klasyczny włącznik z tyłu latarki, natomiast zmiana banków trybów poprzez delikatne przekręcenie głowicy.

Wymiary:
– średnica głowicy: 2,1 cm
– średnica obudowy:  1,8 cm
– długość : 14,6 cm
– waga: 54 g

Paracord

Paracord Paracord

Linka, którą zawsze warto mieć przy sobie. Zerwane sznurowadło, troczenie lub zabezpieczenia ekwipunku, rozwieszenie mokrej odzieży oraz wiele innych zastosowań powoduje, że jest to niezbędny element wyposażenia.

Paracord wytrzymuje obciążenie statyczne do 250 kg, posiada rdzeń składający się z 7 linek.

Multitool Leatherman Wingman

Multitool Leatherman Wingman Multitool Leatherman Wingman Multitool Leatherman Wingman

Multitool to solidne narzędzie. Jest nieoceniony, gdy rozkręci się nam głowica fotograficzna lub odegnie haczyk w stuptucie. Wyposażony w podstawowy zestaw narzędzi, będzie bardzo pomocny przy cięższych pracach, z którymi scyzoryk może sobie nie poradzić.

Przy wyborze starałem się znaleźć kompromis między wagą toola, jego użytkowością i solidnością. Idealnym kandydatem okazał się ?pełnowymiarowy? Leatherman Wingman. Prosty, lekki, przyzwoicie wykonany i niedrogi. Wyposażony w sprężynujące kombinerki oraz kilka podstawowych funkcji, w duecie z Rangerem, tworzy bardzo praktyczny zestaw.

FUNKCJE:
– Sprężynujące kombinerki płaskie
– Sprężynujące kombinerki uniwersalne
– Sprężynujący przecinak do drutu
– Nóż częściowo ząbkowany ze stali 420HC
– Nóż do bezpiecznego otwierania paczek
– Pilnik do drewna i metalu – Nożyczki
– Mały śrubokręt płaski
– Średni śrubokręt płask
– Śrubokręt philips (krzyżak)
– Miarka
– Otwieracz do kapsli
– Otwieracz do puszek
– Przyrząd do zdejmowania izolacji

Dane techniczne:
Długość: 9,7 cm (złożony)
Waga: 198,4 g

Recenzja Leatherman Wingman

Górskie EDC to temat rzeka. Można godzinami dyskutować, czy w ogóle jest potrzebne, co powinno wchodzić w skład zestawu i jak najlepiej go przenosić. Każdy na bazie swoich doświadczeń i potrzeb, będzie mieć inne zdanie na ten temat. Osobiście uważam, że klika podstawowych narzędzi zawsze warto mieć przy sobie. Sytuacje zdarzają się różne, nie zawsze sami możemy mieć problem, może się okazać, że będziemy w stanie pomóc komuś innemu.

Krzysiek

January 24, 2014 · Opublikowany w Pozostałe informacje 

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby pozostawić komentarz.

Loading Facebook Comments ...