Wyjazd w Pieniny

Informacja

Wyprawa odbyła się:
10-12.10.2009
Pieniny
Nocleg: Szczawnica
Cel: Trzy Korony

Szczegóły organizacyjne:

1. Dojazd

Samochód osobowy:
Peugeot 206 2,0 HDI

oraz

BMW 318i

2. Nocleg

Szczawnica
ul. Główna 120

Dobre miejsce mimo niewielkich kłopotów z ciepłą wodą.
Cena również przemawia na tak. Miła właścicielka 🙂

3. Ciekawe miejsca

Zamek w Niedzicy – zamek Dunajec powstał prawdopodobnie pod koniec XIII w. Jako średniowieczna warownia, zbudowany z kamienia wapiennego. Wzniesiony jest na skarpie 566 m n.p.m. nad brzegiem Jeziora Czortyńskiego.

Po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski, podobno na jego terenie jest ukryty skarb 🙂

Na terenie zamku był kręcony serial ?Janosik? oraz ?Wakacje z duchami?. Nakręcono również zdjęcia do filmu ?Zemsta? oraz  powstał film ?Mazepa?.

Zamek w Ogrodzieńcu ? są to ruiny średniowiecznego zamku leżącego na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej wzniesiony w XIV-XV w. Stoi na Górze Zamkowej 515,5 m n.p.m. na „Szlaku Orlich Gniazd”. Głosy chodzą, że w tym zamku straszy! Jest on nawiedzany przez ?Czarnego Psa z Ogrodzieńca?, który pojawia się czasami nocą biegając po zamkowych  murach. Jego oczy podobna płoną, a za sobą ciągnie ciężki łańcuch.

Ciekawostka dla fanów zespołu Iron Maiden. Zespól ten w 1984 roku nagrał w tym własnie zamku wstawkę filmową , która została użyta w filmie ?Live After Death? w części Behind The Iron Curtain. Materiał ten został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name.

Zamek w Olsztynie – wzniesiony w XIV wieku na wzgórzu, wśrod wapiennych skał przez Kazimierza Wielkiego należał do nadgranicznych warowni małopolskich.

Zamkowi w Olsztynie, podobnie jak wielu tego typu budowlom, towarzyszą legendy o straszących tutaj duchach i zjawach. Kiedy usłyszymy płacz dziecka to pewnie będzie to duch syna Kacpra Karlinskiego. Za cene życia potomka nie zgodził się on poddać warowni obleganej przez wojska arcyksięcia Maksymiliana. Jak  zobaczycie dame w bieli to zapewne bedzie młoda żona starosty Albrechta, która zgubiła się w zakamarkach zamkowych lochów. Jeżeli ktoś usłyszy przeraźliwe jęki i stukanie kajdan to zapewne będzie to  duch wojewody poznańskiego -Maćka Borkowica, który za zdradę skazany został przez Kazimierza Wielkiego na śmierć głodową.

Kopalnia Soli w Wieliczce –jest to zabytkowy obiekt górniczy, który jest czynny od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Znajdują się tam chodniki o łącznej długości około 300 km, które są usytuowane na 9 poziomach. Od dnia 8 września 1978 obiekt ten znalazł się na I Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wraz z przewodnikiem zwiedza się podziemne korytarze kopalni. Jest ona podzielona na komory i każda z nich nosi jakąś nazwę po to aby łatwiej było się tam odnaleźć. Są tam również dwie kaplice: św. Krzyża i św. Kingi. Ta druga robi naprawdę niesamowite wrażenie w momencie kiedy się do niej wchodzi. Nazywana jest również podziemnym kościołem i jest największą na świecie podziemną świątynią. Znajduje się 101 metrów pod ziemią. Jej wymiary to: długość ok. 54 m, szerokość ok. 18 m, wysokość ok 12m. Praktycznie całe wnętrze jest wykonane ze soli.

W podziemiach znajdują się również jeziora, muzeum Żup Krakowskich jest bar i restauracja.

October 1, 2009 · Opublikowany w Informacje o wyprawie 

10 komentarzy to “Wyjazd w Pieniny”

 1. tbas on October 4th, 2009 21:48:41

  Jupi jee :))) za 6 dni będziemy znów w swoim żywiole!!!

  cu soon

 2. tbas on October 6th, 2009 20:40:22

  Pochwalony!!!!! I na wieki wieków!!!
  Tu kapelan! Ja już z tobołkami na klatce schodowej stoję i czekam do piątku:) A tym czasem po Frihetach słuch zaginął;/ Chyba będę musiał przejąć tą stronkę:)
  T.B

 3. tbas on October 6th, 2009 21:08:08

  aneks:))) Ja i Angelka….przejmiemy stronkę 😛

 4. Mariolka on October 8th, 2009 13:07:02

  Nie tylko wy Kapelanie jesteście gotowi do drogi:) U nas również się dzieje i też już w sumie odliczamy godziny do startu. A co do prowadzenia stronki to nie sądzę aby Harnaś dał Ci na to przyzwolenie:)

 5. tbas on October 12th, 2009 00:53:00

  oto piąty komentarz…. Już po wyprawie.Frihet we love u!:P Częstochowa-Poznań..3.5godz.Ta autostrada musi być niezła,albo zatankowaliście rakietowe paliwo:D
  ….kolorowych pienińskich snów:)
  TB AS
  Tomasz Angelika

 6. Krzysiek on October 12th, 2009 13:07:18

  My Was też… 🙂 Chusteczek dużo wypłakaliście? My sporo…:) Piękna wyprawa była…

 7. tbas on October 12th, 2009 20:41:06

  Chusteczki skończyły nam się w domu;) później wycieraliśmy w rękawy::)) Co do Iron Maiden w Ogrodzieńcu to miałeś rację,znalazłem to w necie

  http://www.youtube.com/watch?v=rHpzg26YiGA&feature=PlayList&p=9B6D6CE156ACE7D2&index=4

 8. Krzysiek on October 12th, 2009 21:20:25

  UP THE IRONS !

 9. tbas on October 13th, 2009 14:52:44

  tam wyżej kierowniku jeszcze nas nie uwzględniłeś.W punkcie DOJAZD proszę tam wygumkować i dopisać – BMW 318i 😛

 10. Krzysiek on October 13th, 2009 17:16:34

  gotowe!
  słuszna uwaga, jest nas przecież już więcej 🙂

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby pozostawić komentarz.

Loading Facebook Comments ...